Två exkursioner i maj – resten ställs in

Coronaviruset fortsätter att påverka klubbens verksamhet. Vi ställer in flera aktiviteter i maj, men genomför två.
Skådarmorgnarna vid Hemmesta sjöäng torsdag 30/4, torsdag 7/5 samt torsdag 14/5 är inställda.
Däremot genomför vi med vissa restriktioner gökottan vid Hemmesta  sjöäng lördag 9/5 samt Fågelsång för nybörjare vid Ösby träsk söndag 10/5. OBS! när det gäller den sistnämnda exkursionen gäller föranmälan och max 10 personer kan delta. För bägge exkursionerna gäller att deltagarna måste hålla ett avstånd mellan varandra på två meter.
Turen till Svenska Högarna/Horssten är inställd.
Nattsångarexkursionen i juni genomförs eventuellt, men utan samåkning – vi återkommer.
För detaljerad information om de exkursioner vi anordnar se sidan Program

Nyhetsarkiv

Länkar

-

Senaste nyheter